Stejně jako v předešlém ročníku golfové ligy, i letos náš klub postavil čtyři ligová družstva. Ženy hrály Extraligu a 2. ligu, muži soutěžili v 1. lize a ve 3. lize. Úkolem obou našich "A" týmů bylo udržení stávající soutěže, tj. nesestoupení o patro níže. Úkolem "B" týmů pak byla co nejlepší reprezentace klubu (protože postup do vyšší ligy není u "B" týmu možný).

Extraliga

Nejvyšší soutěž se odehrála na Kácově a na Karlštejně. V družstvu nastoupily Kateřina Donátová, Barbora Gaislerová, Lucie Harcubová, Kateřina Horáková, Justýna Šafaříková a Anna Šolcová, v jamkovce sestavu ještě na jeden den doplnila Jana Kábrtová. V základní části se hrála čtyři kola na rány a našemu týmu po skončení patřila až 11. příčka. To byla pozice, která nám přisoudila play-out, neboli zápasy o udržení v Extralize.

Situace nebyla jednoduchá, ale naše hráčky si s tím dokázaly skvěle poradit. První den hrály vyrovnanou partii s Greensgate Golf Clubem a získaly 1,5 bodu ze tří možných. Druhý den se hrál klíčový zápas s libereckou Ypsilonkou, jejíž hráčky nás v základní části porazily o 40 ran! Na naší straně se ale projevily zkušenosti ze zápasů play-out a favoritky ze severu Čech prohrály s Hradcem 1:2. Justýna Šafaříková s Kateřinou Horákovou relativně rychle donesly první bod ze čtyřhry (na 16. jamce). Další dva zápasy už se ale táhly do 18. jamky a jazýček na misce vah byl dlouho nerozhodnutý. Lucie Harcubová nakonec vypůlila svůj zápas s bývalou juniorskou mistryní ČR a extraligovou vítězkou Terezou Vavruškovou. Stejně pak dopadl i duel Barbory Gaislerové se Simonou Koublovou, takže jsme si mohli oddychnout a oslavit důležité vítězství.

Třetí den play-out přinesl v zápase proti Golf Klubu Čechie podobný scénář - jedno vítězství a dva vypůlené mače. Opět tedy skóre 2:1 ve prospěch našeho klubu. V celkovém součtu získal Golf Club Hradec Králové ze všech účastníků play-out nejvíce bodů, a tak nejenže se posunul z 11. příčky po základní části na finální 9. místo, ale především zůstal v Extralize i do dalšího ročníku soutěže!

1. liga

Stejně jako ženám, ani mužům se nezdařilo v základní části ligy obsadit pozici do osmého místa, která zajišťuje účast v play-off. I muži tedy spadli do play-out a bojovali o zachování příslušnosti k prvoligovým klubům. Za družstvo nastoupili Jan Baer, Kristián Barvíř, Matěj Basler, Tomáš Kvasnička ml., Petr Lexa, Jan Petráček, Tomáš a Antonín Vajcíkovi, Jan Veber a Martin Votroubek. Úvodní dvě kola se hrála v Telči, třetí kolo a play-out pak na Austerlitzu.

Zápas o všechno se hrál 31. července a proti nám stál Valašský Golfový Klub. Mač se pro nás nevyvíjel dobře, neboť už na 15. jamce prohrál svůj singl Honza Petráček a na stejné jamce skončil i za ním jdoucí Tomáš Kvasnička. Hradec kontroval vítězstvím čtyřhry Míly Synka s Kristiánem Barvířem a poté bodem hlavního tahouna družstva Matěje Baslera.

O všem měl rozhodnout až zápas číslo pět, kde barvy GCHK hájil Martin Votroubek. Jako dvojnásobný klubový mistr na jamky měl Martin dobré předpoklady uspět, ale srovnat se s tlakem plynoucím z nejvyšší důležitosti zápasu bylo náročné. Souboj dospěl až na 18. jamku a i po ní zůstal nerozhodnutý. Martin zápas vypůlil, a tím stanovil celkové skóre jamkovky proti třineckému týmu na 2,5:2,5.

Nerozhodný stav znamenal rozehrávku "náhlou smrtí" o postup. Odpovědnost na sebe vzali Martin s Matějem a hned na první jamce se jim povedlo rozhodnout a Valašský Golfový Klub porazit. Wow!

Další den se odehrálo "derby" proti Golf Clubu Na Vrších o konečné deváté místo. Zde měli naši kamarádi z Librantic o kousek navrch a zvítězili poměrem 3:2. GCHK tím pádem obsadil konečné 10. místo a udržel si právo startu v 1. lize i v příštím roce.

2. liga

Ve druhé lize, kterou letos hostily Mladé Buky a Liberec-Machnín, obhajoval "B" tým GCHK loňské vítězství. Naše hráčky se představily v sestavě Zuzana Eliášová, Barbora Kábrtová, Kateřina Kalhousová, Eva Němečková, Anna Paroulková, Anna Starostová a Anna Šolcová. Základní část nám vyšla výborně a z prvního místa byly naše hráčky favoritkami pro play-off. To se potvrdilo v úvodním zápase proti Benátkám, z něhož resultovalo naše vítězství a postup do semifinále.

V něm nás vyzvala královéhradecká Roudnička a po třech zápasech byl stav nerozhodný. Šlo se tedy do rozstřelu náhlou smrtí a zde na první jamce se štěstěna přiklonila k našim soupeřkám. Čekal nás tedy duel o pomyslnou bronzovou příčku proti Královskému Golf Clubu Malevil. Ani v tomto mači se našim děvčatům nezdařilo získat nad soupeřkami převahu a po výsledku 1:2 obsadil tým Golf Club Hradec Králové "B" ve druholigové soutěži konečné 4. místo.

3. liga

Nejnižší mužská soutěž v našem regionu je díky účasti šesti "B" týmů a dokonce jednoho "C" týmu hodně obsazená - letos zde soutěžilo 20 družstev. Našim cílem bylo umožnit soutěžní hru a dobrý trénink co nejvíce hráčům, a tak byla sestava GCHK velmi široká, od juniorů až k seniorům. Postupně se do hry zapojili Karel Blecha, Vincent Gianquintieri, Petr Jedlička, Tomáš Kvasnička, Petr Lexa, Jan Mach, Roman Neubauer, Karel Nový, Vladimír Rybář, Petr Solich a Vladimír Wsól.

Po zahajovacím dvoukole na Bohdanči patřila našim hráčům průběžná třetí příčka. Po dalších dvou kolech na liberecké Ypsilonce jsme zaznamenali sestup na páté místo v tabulce, a jelikož se ve třetí lize nehraje jamkové play-off, jedná se i o konečné umístění GCHK. Při velkém počtu soutěžících klubů jde jednoznačně o solidní výsledek.

daw