Těsně před branami, těsně před posledním schodem na cestě k postupu do 1. ligy skončila naše letošní účast ve 2. lize Východ A, která se dohrála dnes na hřišti v Lázních Bohdaneč. Na jednu stranu je to velké zklamání, na stranu druhou je to známkou o mimořádném nasazení a zapálení pro týmový úspěch ze strany našich reprezentantů.

Druhá liga se hraje tříkolovým systém základní hrací části na rány, po které následuje dvoukolové Play-off. O vítězství a postup do první ligy se v Play-off utkává čtveřice nejúspěšnějších klubů ze základní části.

Naše družstvo ve složení Christian Horák, Martin Kuťák, Jan Odvárka, Petr Lexa, Miloslav Synek, Tomáš Vajcík, Antonín Vajcík a Vladimír Wsól vyhrálo základní fázi a do Play-off nastupovalo jako teoretický favorit. Proč teoretický? Rozdíl 22 ran, který nás dělil od jamkového soupeře z Golf Clubu Telč, je při tříkolovém systému šestičlenných družstev defacto rozdíl jedné rány na jednom výsledku. A jedna rána, to je v jamkovém zápase úplné nic.

V souladu s těmito předpoklady byl duel proti Telči velmi vyrovnaný. Tři zápasy skončily na 17. jamce, jeden dospěl až na osmnáctku. Konečný výsledek dramatického utkání byl pozitivní - 3:2 pro Hradec Králové! Zbýval tedy poslední krok k vytyčenému cíli, a to vyhrát finále proti Golf Clubu Eagle.

Utkání proti “eaglům” bylo ještě vyrovnanější než proti Telči. Průběžné vedení se přelévalo ze strany na stranu, pouze poslední singl Martina Kuťáka, který vedl po polovině zápasu o pět jamek, se zdálo být jasnou záležitostí pro Hradec.

Aby bylo hůř, do druhé devítky vstoupil lepší nohou náš soupeř. Začínal získávat důležité jamky, trefovat více fervejí a skórovat na greenech. Dvojice našich největších opor se z této krize nedokázala vymanit. Chris Horák a Honza Odvárka se ve svých singlech poroučeli nezvykle brzy - Chris na šestnáctce, Honza ještě o jednu jamku dříve. Navíc foursome Tondy Vajcíka a Petra Lexy ztrácel dvě jamky před koncem o dvě. Situace vypadala absolutně bezvýchodně a hráči Golf Clubu Eagle už si u greenu šestnáctky pomalu dělali vítězná selfíčka.

 Šance Hradce Králové se smrskly jen na teoretizování. Utkání už nebylo možné vyhrát. Jedinou šancí byla remíza, a to znamenalo totální obrat, už žádná prohra. Pod tímto tlakem naše čtyřhra obstála. Vyhrála obě poslední jamky a svůj zápas zvrátila do remízy. V průběžném výsledku měl Eagle 2,5 bodu a Hradec 0,5. Ve hře zůstávaly ještě dva singly.

Míla Synek na odpališti 16. jamky o dvě prohrával. Co s tím? Jediná teorie byla možná - vyhrát všechny tři zbývající jamky a zápas otočit ve svůj prospěch. Míla jako správný kapitán šel hladově za úspěchem, a co se zdálo nemožné, to opravdu dokázal! Od šestnáctky do osmnáctky nedal soupeři šanci, všechny tři jamky vyhrál a urval pro Hradec další bod. NEUVĚŘITELNÉ!

Hned za jeho zády se pral o body poslední flajt. Situace nebyla dramatická jen vzhledem k bitvě o golfové jamky, ale i kvůli blížící se bouřce. Rozhodčí byli v maximální pohotovosti a nebýt turnaj tak blízko vyvrcholení, přerušili by hru a poslali všechny soutěžící do klubovny. V tomto případě ale poslední flajt dostal na výběr - chcete hrát nebo se jít schovat? Oba hráči se shodli, že i přes velký vítr, déšť a blížící se hřmění chtějí osmnáctku dohrát.

Martinův velký náskok z půlky kola na druhé devítce mizel a mizel, až se úplně rozplynul. Na poslední jamku hráči vstupovali s jasným zadáním. Eaglům stačilo na vítězství celého utkání vypůlit tuto jednu jamku. Hradec Králové potřeboval vyhrát, aby utkání protáhl do rozehrávky Sudden-Death.

Co se předtím povedlo čtyřhře a co se povedlo kapitánovi, to málem dokázal i Martin. U greenu dlouhé čtyřparové osmnáctky ležel druhou ranou, zatímco soupeř třetí. Postupový par byl po neuvěřitelném dramatu téměř na dosah. Martinův čip ale nebyl dokonalý a do paru si nechal příliš dlouhý kus cesty. Pánem situace tedy byl soupeř, který si čipnul do 1,5 metru. V okamžik jeho patu nikdo z přihlížejících nedýchal. Za hustého deště a stále silnějšího větru pat zamířil přesně na střed jamky a po jeho zmizení z povrchu greenu se mohli hráči Eagle Golf Clubu začít radovat.

Postup Hradce byl až bolestně blízko, ale nakonec k němu nedošlo. Takový je sport. Skončili jsme s hlavou vzhůru na druhém místě a o postup do vyššího ligového patra se opět popereme příští rok.

Hoši, děkujeme.

daw